Svatba pohledem Elišky z OUI boutique

Svatba… cliché, kýč, láska, jeden den (a jedna noc?), rodina, organizace, počasí, šaty… Jedno z mála slov, které v sobě skrývá tolik významů a emocí. Každá svatba je jiná, neopakovatelná a především jedinečná. Ta moje byla úžasná (ne, vážně!), trochu jako reklama na štěstí. Nebudu vám popisovat svůj svatební den, ani svatební přípravy… Sepíšu ale několik rad, které jsem zjistila až po svatbě a které bych sama ocenila (nutno podotknout, že jsem se svatebním diskuzím a blogům vyhýbala a možná se tak o něco i ochudila).

1) Ženich – tady doporučuji totální cliché: berte si toho, koho opravdu milujete… Jen tak si svůj svatební den užijete na maximum.

2) Místo (s velkým „M“) – představuje zásadní rozhodnutí, protože místo určí vše ostatní. Věřím, že by mělo být ve vašem stylu. My jsme měli štěstí. Chateau Třebešice jsem navštívila asi rok před svatbou a moje reakce byla hned Jasná: “Tak tady bych se chtěla vdávat!“ Když už francouzsko-česká svatba v Čechách, tak u Italů na Chateau.

3) Šaty – důvěřujte sobě, ty pravé na sobě poznáte a budete vědět, že to jsou ony… A pokud ne… Tak ty, v kterých se cítíte sexy (a chcete být sexy), nebo ty, co vám dělají hezký zadek (a chcete mít hezky zadek) anebo prostě ty cool šaty (protože jste cool).

4) Ten den – užijte si ho, protože to bude krátké. Neřešte, jestli jídlo přinesli včas, jestli je víno dostatečně studené, jestli se všichni dobře baví. Bavte se vy a buďte sobečtí, protože je to vaše svatba. Pro vás to bude ten den, pro většinu vašich přátel a příbuzných super svatba, kde (ne)měli dobré jídlo, (ne)hrála fajn hudba anebo kde se hrozně zřídili…

5) Koordinátor – svěřte organizaci profesionálovi, já sama to neudělala (produkci mám, věřím, v krvi a chtěla si vše udělat po svém… klasika). Zaúkolovala jsem pár jedinců od kamarádek po svědka, ale i ti si chtějí svatbu užít a ne řešit, kdy má přijet kapela. Ve výsledku to bude zatěžovat i vás.

6) Finance – co půjde, zaplaťte před svatbou a co půjde, zaplaťte až po svatbě. Nic neplaťte v den svatby… Je to otrava a musíte zbytečně myslet, komu, kolik a kdy.

7) Finance č. 2 – jídlo, pití apod. Vyberte si to, co vám váš plánovaný rozpočet dovolí, ne to, co by chtěli hosté, rodiče apod. Ti si to opravdu pamatovat nebudou a řešit na svatbě také ne.

8) Hudba – živá. Úplně jiná atmosféra, která rozproudí i vaši babičku (když bude vhodně zvolená). V nejlepším případě i více kapel. My jsme měli živou hudbu před obřadem, další kapela po obřadu při aperitivu, italsky zpěvák (ano, Itálii oba milujeme) a DJ na večer a noc.

9) Svatební cesta – rozhodně ihned po svatbě. Svatba je velmi intenzivní a emotivní zážitek, který naprosto dokonale vstřebáte jen vy dva spolu kdekoliv. Varianta na svatební cestu pojedeme později nefunguje. Pak už to bude jen dovolená a nikdy v ní nebude ten posvatební pocit. Tuhle radu považuji za naprosto zásadní (já asi na svatební cestě ještě nebyla 🙂 ).

10) Svatební noc – a to má byt co?

Naše svatba byla specifická a nutno podotknout, že jsme měli velké štěstí na počasí, které na daném místě hrálo velkou roli. Ve svatební den se řešila spousta věcí od zrušeného letu z Milána (hosté letěli odevšad z Evropy) po pozdní příjezd cateringu, ale jak už jsem říkala: neřešit a užívat!

A poslední rada na závěr… Nebojte se svatebního slibu.

Beru si tě, Bruno, za svého muže. Děkuji ti za to, že jsem pochopila, že smysl života je v lásce a v vzájemném porozumění. S tebou chci žit v upřímnosti, s tebou se chci smát, chci vedle tebe růst jako ty vedle mě. Vím, že mohou nastat i těžké chvíle, ale zároveň vím, že s tebou se budou překonávat mnohem snadněji. A vím, že společně pak naši lásku předáme našim dětem a budeme jim oporou… 

Je te marrie, Eliska. Je te remercie parce que  grace a toi , j’ai compris que le sens de la vie est un amour et une comprehension mutuelle. Je veux vivre avec toi dans la sincérité, je veux rire avec toi. Je veux grandir à cote de toi si bien que tu grandiras à mes cotes. Je sais qu’il peut y avoir des moments difficiles, mais je sait qu’avec toi à mes cotes ils seront plus facile a surmonter. Je sait qu’ensemble nous allons passer notre amour a nos enfants et nous leur serons un soutien…

 

Eliška Jamagne

 

Foto: Lada Baladová a Katy fotografie
Video: Jana Bušková